..
Sprzęt i ekwipunek górski

testy opinie porady i nie tylko

 
 
2020-04-23
Odsłon: 551
 

SKOCZKOWIE PRZERWANY LOT

 

 SKOCZKOWIE PRZERWANY LOT

 

To tytuł książki, która ostatnimi czasy została wydana staraniem wydawnictwa MARGINESY. W marcu miała odbyć się promocja tego tytułu u nas w Zakopanem, w Muzeum Tatrzańskim połączona ze spotkaniem z jej autorem ale aktualna sytuacja pokrzyżowała wszelkie plany. Wobec tego pozostało teraz sam na sam z tą pozycją czyli opowieścią o losach trójki sportowców, wybitnych narciarzy związanych Tatrami i Zakopanem, których szczyt ich sportowych karier przerwała II Wojna Światowa. To chronologiczne przedstawienie czytelnikowi głównych bohaterów, ich drogi do narciarstwa, uwarunkowań, karier sportowych, osiągnięć, również i postaw moralnych. To opowieść o Bronisławie Czechu, Stanisławie Marusarzu czy Helenie Marusarzównie, młodszej siostrze Stanisława. Jak napisał Autor, Dariusz Jaroń w pierwszym rozdziale, że każda stara opowieść ma w sobie coś z baśni, szkoda tylko, że ta ma tragiczne zakończenie w przypadku dwóch głównych bohaterów. Trzeci Stanisław Marusarz uniknął śmierci i doczekał czasów powojennych, które również nie były dla niego łaskawe. Miłośnicy taternictwa znajdą tu również opisy działalności Bronka, jego dokonań w Tatrach, gdy wiązał się liną. Prócz tego poznamy tu inne dziedziny jego szerokich zainteresowań, choćby te, które ćwiczył w Łososinie.

Ta pozycja licząca bez mała 400 stron jest rzetelnym opisem, pełnym faktów, życia Wielkiej Trójki przedwojennych zakopiańskich narciarzy. Wszystkie osiągnięcia, starty w zawodach, daty zostały skrupulatnie sprawdzone przez, konsultanta merytorycznego czyli Wojciecha Szatkowskiego, historyka narciarstwa z Muzeum Tatrzańskiego, które jest patronem medialnym tego woluminu. Dzięki temu mamy w ręku pozycję bardzo cenną jeśli chodzi o faktografię i jednocześnie pasjonującą opowieść, którą naprawdę czyta się przysłowiowym jednym tchem. To wszystko na tle ówczesnego Zakopanego, zimowego kurortu, który było organizatorem dwóch Mistrzostw FIS w 1929 i w 1939 roku.

Lektura, od której nie sposób się oderwać od jej pierwszych zdań. Mnie dodatkowo wciągał fakt, że wielokrotnie odnajdywałem w tej opowieści osoby, które dane było mi poznać. Poznałem pana Stanisława, w czasie Jego prelekcji o przedwojennym narciarstwie, również Stanisława Skupnia ale najczęściej spotykałem się z panią Stanisławą Walczak-Czech w czasie wielokrotnych jej wizyt w Roztoce u swojej przyjaciółki Janiny Pawłowskiej. Teraz na elewacji domu Czechów wiszą jeszcze stare narty ale izby pamięci, którą prowadziła p. Stanisława już nie ma. Może dlatego ta opowieść jest mi bardziej bliska, może to powoduje również fakt, że jestem zakręcony na punkcie starego narciarstwa i zbieram wszystko co wiążę się z nim. Dlatego pozwolę sobie zamieścić kolorową wersję ilustracji, która znajduje się na str. 89 a pochodzi z przedwojennej okładki czasopisma. Bronisław Czech poświęcał się również pracy trenerskiej o czym wielokrotnie czytamy na stronach tej frapującej opowieści. Tak wyglądała okładka podręcznika, którego był współautorem o zaprawie narciarskiej biegowej i skokowej, wydanego w 1934 roku.

Wszyscy bohaterowie tej opowieści byli zawodnikami reprezentującymi Sekcję Narciarską Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Zakopanem. SN PTT-1907 liczy obecnie 113 lat nieprzerwanej działalności. Po wojnie Klub chciał upamiętnić swoich byłych zawodników. Został inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem corocznych zawodów narciarskich: Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, które przetrwały do lat dziewięćdziesiątych...

Teraz, gdy skoki narciarskie stały się bardzo popularnym sportem (nie chcę pisać narodowym), dzięki naszym skoczkom to myślę, że warto sięgnąć po tę lekturę niezależnie od wieku, tym bardziej, że to również przystępnie napisany kawał naszej historii i narciarstwa!

 

SKOCZKOWIE PRZERWANY LOT

Wyd. Marginesy

Autor: Dariusz Jaroń

Warszawa 2020

str. 390

 

PS. Dariusz Jaroń jest również autorem książki poświęconej przedwojennej polskiej wyprawie na Nanda Devi East, z okazji okrągłej rocznicy zdobycia jej przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera. Myślę, że może być również zajmująca!  

 

 

 

 

 

 

 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd